top of page
Белый фон

Dažniausiai užduodami klausimai

Šioje skiltyje aptariami klausimai, kurie Jums gali kilti prieš susisiekiant su manimi
Psichoterapija ar psichologinis konsultavimas, ką rinktis?
Tai priklauso nuo Jūsų kreipimosi priežasties bei keliamų lūkesčių. Psichologinis konsultavimas paprastai skirtas konkrečioms problemoms, pavyzdžiui, santykių sunkumams, streso įveikos, emocijų reguliacijai spręsti. Jis trumpalaikis ir orientuotas į problemų sprendimą. Psichoterapija skirta gilesniam darbu su savimi,  įvardinamų sunkumų priežasčių aiškinimuisi, todėl užtrunka ilgiau.
Kas mano supratimu yra psichoterapija?
Mano įsitikinimu psichoterapija – tai erdvė, kurioje labiau įsisąmoninsite savo patirtį, suprasite kylančių sunkumų daugybinį priežastingumą, vyraujančių konfliktų prasmę, susikursite vysybiškesnį savęs ir pasaulio matymą, atrasite naujus veikimo ir reagavimo būdus, geriau suprasite elgesio motyvus. Tai galimybė lygiavertiškame ir nevertinančiame santykyje turėti korekcinę santykių patirtį, padėsiančią spręsti tarpasmeninius sunkumus, keisti vyraujančius elgesio modelius, įgyti didesnį savo paties supratimą. 
Ko psichoterapija siekiama?

Psichoterapijos procese žmogus įgyja supratimą, kaip jo turima patirtis daro įtaką jo elgesiui, išgyvenamiems jausmams, vertinimams, santykiams. Giluminių sunkumų priežasčių supratimas atveria galimybes pokyčiams ir suteikia emocinį palengvėjimą.

Kaip dažnai vyksta susitikimai?
Psichoterapijos sesijos vyksta kiekvieną savaitę, tačiau atsižvelgiant į kliento poreikius susitikimai gali vykti kas antrą savaitę, visgi svarbu išlaikyti sesijų nuoseklumą ir pastovumą.
Kaip žinoti, ar man reikia psichoterapijos ir ar mano kreipimosi priežastys pagrįstos?
Jeigu jaučiate, kad Jūsų esama būsena neramina, pajutote vidinius pokyčius, kurie kurį laiką nesikeičia ir trikdo gyvenimą, tai gali būti svarbia paskata pasirūpinti Jūsų emocine sveikata. Visgi nepatartina laukti požymių, kurie stipriai trikdytų Jūsų gyvenimą, svarbu suteikti sau galimybę pasiruošti galimiems gyvenimo iššūkiams iš anksto. Taip pat svarbia paskata gali būti ir noras geriau pažinti save net ir tada, kai gyvenime neiškyla sunkumų. Pagrįstu ar nepagrįstų kreipimosi priežasčių nėra, kiekvienas klausimas, kurį sau keliate yra svarbus ir vertas būti atsakytas. 
Kaip pasiruošti pirmajam susitikimui ir ko per jį tikėtis?
Ko tikėtis sekančių psichoterapijos susitikimų metu?
Pirmasis susitikimas skirtas susipažinimui bei aptarimui, kokiu būdu ir kaip vyksta psichoterapijos procesas, taip pat susitikimo metu skiriamas dėmesys Jūsų kreipimosi priežasties, lūkesčių apžvalgai, siekiama nustatyti pirminį psichoterapijos tikslą(-us). Vėlesnių susitikimų metu didžiausias dėmesys skiriamas tyrinėjimui. Jų metu gilinamasi į praeities situacijas, iškylančius jausmus prisimenant vieną ar kitą gyvenimo patirtį. Tyrinėjimo būdu siekiama suprasti jų prasmę ir svarbą Jūsų gyvenimo istorijoje, atsižvelgiama į patirtį iš "čia ir dabar" perspektyvos. Tokiu būdu siekiama įprasminti Jūsų turimą gyvenimišką patirtį, nujautrinti stiprius emocinius išgyvenimus, atsakyti sau pačiam į keliamus klausimus, įgyti geresnį savęs supratimą. Visa tai pasiekiama bendradarbiaujant su psichoterapeutu, kuris savo profesiniu matymu padeda išlikti tyrinėjimo procese ir nesustoti sunkią svarbaus proceso akimirką.  
Kiek laiko trunka psichoterapija?
Psichoterapijos trukmė yra labai individuali, kadangi ji priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip: išsikeliamas tikslas(-ai), vyraujanti problematika, išreiškiami poreikiai ir lūkesčiai. Apie visa tai atvirai kalbama psichoterapijos procese, o atvėrus naujas temas, tikslai praplečiami bei gilinami. Visgi paprastai giluminė psichoterapija nėra greitas procesas, todėl gali užtrukti nuo keliasdešimt mėnesių iki kelerių metų. 
Ką daryti, jeigu norisi nutraukti psichoterapiją?
Psichoterapijos metu gali kilti įvairių jausmų, abejonių, tiek pačiu psichoterapijos procesu, tiek psichoterapeutu. Tai yra normali reakcija į tai, kas vyksta psichoterapijos santykyje, kadangi paliečiamos vengtinos temos, išgyvenami nemalonūs jausmai. Psichoterapija - tai kelionė į save, o kaip ir bet kurioje kelionėje galime sutikti iššūkius, tačiau ši kelionė išsiskiria galimybe ne tik spręsti kylančius iššūkius, bet ir tyrinėti save jų sprendimo procese. 
Ar psichoterapija man padės?
Psichoterapijos nauda ir veiksmingumas pagrįstas moksliniais efektyvumo tyrimais. Dažniausiai įvardinama tai, kad psichoterapijos procese pagerėja savirefleksijos įgūdžiai, todėl gebama pažvelgti į sunkumus keliančias situacijas iš šalies, atrandamos įžvalgos apie savo elgesio motyvus, todėl tampa lengviau pasirinkti kitus veikimo būdus, pajaučiamas emocinio palengvėjimo jausmas, todėl sumažėja emocinių sunkumų, atrandami nauji sunkumų įveikos būdai. 
Ar ir kuo skiriasi nuotoliniai ir gyvi susitikimai?
Nuotoliniai susitikimai turi tiek privalumų, tiek ir papildomų iššūkių. Viena vertus, susitikimai nuotoliu leidžia lengviau planuoti savo laiką, turėti galimybę prisijungti prie sesijos iš kito miesto ar šalies nenutraukiant psichoterapijos proceso, tačiau nuotoliniams susitikimams reikia papildomai pasiruošti. Svarbu, kad nuotoliniai susitikimai vyktų saugioje erdvėje, kurioje jaustumėtės galinti(-s) atvirai ir netrukdomai atsiverti, taip pat svarbu būti susitelkus į procesą ir neapsiimti papildomomis veiklomis.
bottom of page